Gdańsk: Rusza CHLEBOVA nad Motławą

Trójmiejski deweloper NDI, po dużym sukcesie swojej inwestycji TREMARE Residence, wkrótce ruszy ze swoim nowym prestiżowym projektem, tym razem w Gdańsku. Inwestycja będzie nosiła nazwę CHLEBOVA.

Chlebova Fot. materiały prasowe

Budynek stanie w miejscu dawnej piekarni, która na początku XX wieku działała przy ul. Wiosny Ludów 4, stąd nazwa inwestycji. To wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja, znajdująca się w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale równocześnie znajdująca się w ustronnym miejscu, na granicy Starego i Młodego Miasta w Gdańsku. To wzdłuż niej w przyszłości biegł będzie historyczny trakt spacerowy, łączący dawny Gdańsk z nową zabudową na dawnych terenach stoczniowych. Ul. Wiosny Ludów leży także w części Gdańska, która przygotowywana jest do rewitalizacji w ramach jednego z największych projektów rewitalizacyjnych w Europie.

– Przygotowywana inwestycja to z pewnością unikalny projekt. Znajduje się jednocześnie w centrum miasta, ale i na uboczu, zapewniającym kameralność. Stąd wszystkie najbardziej atrakcyjne miejsca w Gdańsku dostępne będą w odległości kilku minut pieszo, ale jego ustronność pozwoli uniknąć gwaru tak cenionego przez turystów miasta. Bezpośredni kontakt z nabrzeżem z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy kochają wodną rekreację. Pobliska przystań jachtowa pozwoli im spełnić marzenia o stałym dostępie do wody praktycznie o krok od ich miejsca zamieszkania – mówi Arkadiusz Zalaszewski, przedstawiciel dewelopera.

Chlebova
Fot. materiały prasowe

Inwestycja NDI zaprojektowana została przez sopocką pracownię Roark Studio, specjalizującą się w nowoczesnej zabudowie apartamentowej na terenie Trójmiasta.  

– To jedna z najbardziej inspirujących i najciekawszych realizacji naszej pracowni – mówi Jakub Bladowski, prezes Roark Studio. –Projektowany budynek rozpoczyna rewitalizację tej części Śródmieścia Gdańska, dotąd leżącej na uboczu, a tymczasem leżącej w granicach Starego Miasta i bezpośrednio nad Motławą. Mamy też świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku – dodaje.

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 160 apartamentów o powierzchni 36 do 110 m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne. Na szczytowej kondygnacji znajdzie się taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci. Planowany termin oddania apartamentów do użytku to połowa 2020 roku.

Chlebova
Fot. materiały prasowe

Inwestycja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, również wśród gdańskich aktywistów miejskich.

– Zwykle, gdy widzimy znikający z panoramy miasta budynek taki jak dawne WL4, zajmowany wcześniej przez artystów, mamy poczucie pewnej straty, gdyż nie często zdarza się, że na miejsce wyburzonego obiektu powstaje coś lepszego. – mówi Paweł Mrozek, wice prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. – Tym razem mam wrażenie jednak, że mamy do czynienia z precedensem, który zmienia ten stan, dając nam coś radykalnie lepszego. Inwestycja Chlebova apartamenty świetnie wypełnia zaplanowaną urbanistykę tego miejsca tworząc pierzeję w pasie ulicy Ks. Popiełuszki oraz uzupełniając fragment waterfrontu, zaś jakością samej architektury przyjemnie nas zaskakuje. Wraz z sąsiednimi inwestycjami sprawia to, że spacerowa część bulwarów nad Motławą, wraz z eleganckimi przestrzeniami publicznymi znacznie się wydłuża. Dzięki temu coraz większa część nabrzeży Motławy staje się atrakcyjna dla mieszkańców Gdańska i odwiedzających nas turystów. Trzeba pamiętać, że miejsce, w którym powstają te apartamenty nie jest jednak końcem Śródmieścia Gdańska, a tak naprawdę dopiero początkiem przyszłej wspaniałej dzielnicy Młodego Miasta, które będzie jego nową częścią i wizytówką rozwoju całego trójmiasta w dwudziestym pierwszym wieku.

Red/Informacje prasowe