Idealny kolor elewacji

Oryginalnie wykończona elewacja przyciąga wzrok, budzi podziw i jest najlepszą wizytówką – zarówno domu jednorodzinnego, jak i budynku użyteczności publicznej. Wiedzą o tym inwestorzy, dlatego decydując się na tynk strukturalny skrupulatnie dobierają kolor albo kolory, ponieważ zestawienia dają o wiele ciekawszy efekt. Jakie barwy wybrać z bogatego systemu kolorów, który może liczyć nawet 888 kolorów jak w przypadku palety Baumit Life? Z pomocą przychodzi badacz kolorów i trendów – prof. Axel Venn.

Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę – tak mawiał rosyjski abstrakcjonista Wassily Kandinsky i nie sposób się z nimi nie zgodzić. Każdy z nas ma swoje ulubione barwy i te, których wręcz nie znosi. Odzwierciedlają charakter i osobowość, dlatego nic dziwnego, że wybieranie ich do „przystrojenia” elewacji domu może budzić emocje oraz prowadzić do długich rozmów. Zanim jednak zanurzymy się w 888 możliwości, warto odkryć ich naturę i poznać zasady łączenia. Swoją wiedzą w tej dziedzinie dzieli się profesor projektowania kolorów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki, School of Design w Hildesheim. Axel Venn z naukową precyzją przyglądał się palecie kolorystycznej i spośród ogromnej liczby odcieni wyłonił 144 barwy, które pogrupował w 8 serii kolorystycznych.

Świat kolorów

Zanim wyruszymy w drogę po barwnym świecie, warto zauważyć, kto dał nam instrukcję oraz wiedzę, co z czym łączyć, aby stworzyć harmonijne zestawienie. To natura – ona jest najlepszą inspiracją i prawzorem. Teraz trzeba tylko wybrać odpowiednie kubły z tynkiem lub farbą.

Pszenica i złoto to ciepłe barwy, które możemy obserwować w naturze. Złote kłosy pszenicy, ciepło gliny i słoneczne kolby kukurydzy tworzą przyjemną przestrzeń, w której można wypocząć i nabrać sił. Te odcienie najlepiej połączyć z brązem – przygaszonym albo czekoladowym.

Kolejną grupę otwierają naturalne barwy kamienia i piasku, które są wykorzystywane w architekturze od stuleci i nigdy nie straciły na aktualności. Biel, marmur i odcienie kredowe to duet elegancji i klasy, który jest pożądany w wielu realizacjach architektonicznych.

Czerwień może mieć różne oblicza – głębia wina, koral i pomarańcz – jednak zawsze dodaje pazura i wprowadza nutę oryginalności. Barwy z tej grupy są nieoczywiste i dają duże możliwości, dlatego bardzo chętnie korzystają z nich projektanci przestrzeni biurowych i handlowych. Zastosowane w akcentach „ożywią” bryłę.

Do grona odważnych barw można zaliczyć także serię z fiołkiem i goryczką na czele. Chłodne fiolety, technologiczne tony niebieskiego i soczyste odcienie czerwieni na elewacji pozwalają wyróżnić się z tłumu szarych i przewidywalnych budynków, zapraszając do środka.

Następna grupa to niebieskości. Lazur i morze jednoznacznie kojarzą się z przestrzenią, niebem i wolnością, a w świecie psychologii wyrażają spokój, dystans i wysokie kompetencje. Odcień nieba świetnie sprawdza się do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia i zbudowania zaufania, przez co często korzystają z niego nowoczesne firmy w swoich siedzibach.

Kolejną pozycją wg prof. Axela Venna są słoneczne i ciepłe barwy, jak piasek, szafran czy kurkuma. Pachną wakacjami, egzotyką i stanowią kompres na smutki. Te odcienie są często wykorzystywane w komunikacji marek, przypominając o bliskości.

Przedostatnią grupę stanowią zielenie, które przypominają o czerpaniu radości z życia. Zielony najlepiej oddaje charakter natury i jak wskazują badania – budzi w nas zaufanie. Nic więc dziwnego, że osiedlowe elewacje w odcieniu szałwii czy pistacji stanowią często oazę spokoju i miejsce, do którego chce się wracać.

Zestawienie zamykają brązy i szarości, którym przypisuje się dużą funkcjonalność. To prawda – ich odcienie są powszechnie spotykane w architekturze różnych miejsc – zarówno wsi i miast, jak również obiektów kulturalnych czy świeckich. Skąd ta popularność? Barwy kamienia rzecznego i bazaltu symbolizują trwałość, porządek i harmonię. Nie wzbudzają niepotrzebnego „zamieszania” i niosą stabilizację, której jako odbiorcy potrzebujemy.

Świat trwałości

Piękna elewacja to zasługa właściwie dobranej kolorystyki i trwałego tynku strukturalnego. Jeśli znamy już naturę barw i wiemy, jak je połączyć, aby osiągnąć pożądany efekt, pozostaje wybrać tynk fasadowy. Jeśli marzy nam się elewacja w jasnych barwach, jednak obawiamy się szarzenia koloru, skorzystajmy z tynku sylikonowego Baumit StarTop o porowatej strukturze i znakomitych właściwościach hydrofobowych. Natomiast, jeśli chcemy ozdobić budynek zdecydowanym i głęboko nasyconym kolorem, postawmy na tynk akrylowy Baumit PuraTop, dzięki któremu elewacja zachowa intensywny odcień przez lata.

Natura ma tysiące kolorów i postanowiliśmy zredukować skalę do zaledwie dwudziestu – żalił się w ubiegłym stuleciu poeta Hermann Hesse. Patrząc na szeroką paletę barw Baumit Life, która dają niemalże nieograniczone możliwości w zakresie zdobienia elewacji budynków, jesteśmy pewni, że wróciliśmy do natury, która jest najlepszą inspiracją.

Informacja prasowa