Jak kreatywnie wykorzystać podłogę typu dryback?
Gdy myślimy o panelach winylowych pierwsze co zwykle przychodzi nam do głowy to ciekawa alternatywa dla podłóg z drewna, czy laminatu. W przeciwieństwie do tych dwóch produktów winyle są wodoodporne i znacznie bardziej wytrzymałe. Są także doskonałym materiałem do układania na ogrzewanie podłogowe. Szczególnie gdy mówimy o podłogach winylowych klejonych tzw. dryback ten argument dominuje. Jednak panele winylowe to nie tylko podłogi. Z drayback’ów możemy stworzyć niemal wszystko. Zabudować ściany, sufity, czy ułożyć nietypowy wzór. Poznajcie kilka kreatywnych sposób na wykorzystanie klejonych podłóg winylowych winylowych.
Podłogi winylowe klejone – efekt wart zachodu.
W przypadku podłóg winylowych klejonych mamy do dyspozycji dwa rodzaje: tzw. panele dryback oraz panele samoprzylepne. Samoprzylepne panele winylowe to produkt, któremu nie należy poświęcać zbyt wiele czasu. Jest tani i dostępny w popularnych marketach budowlanych, ale sprawia wiele trudności montażowych i jest jednym z najczęściej reklamowanych produktów z branży podłóg.
Skupmy się zatem na podłogach winylowych dryback. Mają od 2 do 2,5 mm grubości oraz są bardzo elastyczne. Wymagają dobrze przygotowanej powierzchni montażowej (posadzki, sufitu, lub ściany). Przygotowanie posadzki to w przypadku paneli dryback kluczowy element. Od jego jakości zależy nasze zadowolenie z użytkowania paneli dryback. Jeśli już zdecydujemy się na montaż paneli tego typu i zrobimy to zgodnie ze sztuką, przygotowując odpowiednio powierzchnię klejenia, będziemy mogli cieszyć się najcichszą możliwą podłogą. Dodatkową korzyścią będzie najwyższa efektywność w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Profesjonalne kleje stanowią również warstwę przeciwwilgociową, co skutkuje możliwością stosowania podłóg, bez żadnych obaw, nawet pod prysznicem. Do podłóg winylowych typu dryback niepotrzebna jest dylatacja, nie musimy więc stosować profili w drzwiach.
Przykładem doskonałych podłóg winylowych dryback jest linia AROQ marki Arbiton, która posiada najwyższe klasy użyteczności. Są to panele stworzone dla najbardziej wymagających, intensywnie użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych. Uniwersalna kolorystyka drewna i betonu pozwala znaleźć podłogę pasującą do każdego typu wnętrza. Zaprojektowana i stworzona z najwyższą starannością, jest ciepła i miła w dotyku. Piękna jak drewno, praktyczna jak płytki ceramiczne, podłoga winylowa do klejenia. Kolekcja wielowarstwowego elastycznego LVT, wyjątkowo trwała i w 100% wodoodporna podłoga.
Trzy kreatywne sposoby na wykorzystanie paneli dryback
- Niebanalny podłogowy wzór
Podłogi winylowe klejone mają tą przewagę nad tymi układanymi w systemie pływającym, że podczas montażu nie ogranicza nas kwestia montażu i zamków. Możemy zatem za ich pomocą ułożyć dowolny wzór. Ograniczać nas będzie jedynie wyobraźnia. Panele dryback nadadzą się doskonale do ułożenia we wzór popularnej ostatnio jodełki. Właściwie możemy zastosować większość ułożeń, które dotychczas były dostępne wyłącznie dla parkietu drewnianego.
- Cegiełka – w zależności od regionu wzór ten jest również nazywany wzorem angielskim, lub regularnym. Panele są układane równolegle i przesunięte względem siebie o połowę długości. Dla urozmaicenia wzór ten można ułożyć w pomieszczeniu w sposób diagonalny. Równoległe ułożenie paneli będzie odpowiadać miłośnikom ładu i harmonii. Dzięki neutralnemu charakterowi wzór ten będzie doskonałym tłem dla wyrazistych mebli i dodatków.
- Równoległe ułożenie paneli będzie odpowiadać fanom symetrii. Taki wzór daje wrażenie absolutnej czystości. Ułożone w ten sposób winyle dryback dadzą wrażenie nowoczesności i neutralności. Uzyskamy także wrażenie porządku i geometryczności.
- Jodełka to wzór, który nie wychodzi z mody od wielu lat. Panele są tutaj układane tak by tworzyły kąt 90, 60, lub 45* tworząc mniej lub bardziej spiczastą literę V. Jodełka klasyczna nie będzie wymagała od nas wiele zachodu. Natomiast francuska i węgierska spowoduje konieczność docinania każdego panela. Podłoga wykonana w tym klasycznym wzorze nadaje się do dużych pomieszczeń bez dywanów, w których może prezentować się w całej okazałości.
- Wzór koszykowy – inaczej mówiąc kwadraty. Najpierw panele łączy się w kwadraty, a następnie układa je poziomo i pionowo na przemian. Można tu połączyć dwa warianty kolorystyczne paneli. Jest to wzór mocno przyciągający uwagę. Przywodzi na myśl szachownicę, zachwycą się nim z pewnością fani serialu „Gambit Królowej”.
- Podstawą ułożenia w drabinkę jest wzór równoległy. Polega on na przeplataniu dwóch rodzajów ułożenia: obok rzędu równolegle ułożonych paneli winylowych znajduje się pojedynczy rząd paneli położonych prostopadle. Ułożenie w drabinkę sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Również w przypadku tego wzoru można zastosować dwie wersje kolorystyczne paneli. Wzór ten przyciąga wzrok, ale jednocześnie nie stanowi elementu dominującego nad wystrojem wnętrza. Drabinka sprawdzi się w dużych i jasnych pomieszczeniach.
- Winylowy sufit? Tak to możliwe
Wykorzystanie drewna w aranżacji stropów pomieszczeń jest popularne. Drewniany sufit ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter. Jasne drewno na suficie optycznie powiększa pomieszczenie. Drewno na suficie wspaniale koresponduje z cegłą i stylem rustykalnym, prowansalskim, a nawet bielą minimalistycznych ścian. Dziś, żeby mieć sufit przypominający drewno nie musimy szukać lameli drewnianych, czy innych konstrukcji naturalnych. Możemy skorzystać z paneli winylowych dryback, które idealnie nadadzą się na stworzenie pięknego „drewnianego sufitu”. Tak wykonany element nie będzie wymagał od nas kłopotliwych czynności renowacyjnych. Nie zalęgną się w nim żadne mikroorganizmy, a dzięki swoim właściwościom antystatycznym winyle pozostaną czyste i piękne przez wiele lat.
- Cała winylowa ściana, a może zagłówek łózka wykonany z paneli winylowych
Panele winylowe dryback doskonale nadają się także do położenia na ścianie. Jeśli tylko zadbamy o odpowiednio przygotowane podłoże będą one stanowić piękny, stały element każdego wnętrza. Sposobów ułożenia jest podobnie jak na podłodze mnóstwo. Właściwie nic nas nie ogranicza. Możemy zdecydować się na „wyklejenie” całej ściany, lub tylko jej fragmentu. W ten sposób możemy stworzyć np. atrakcyjny zagłówek łóżka, który zdecydowanie ociepli wnętrze każdej sypialni. Wśród dostępnych dekorów z kolekcji AROQ mamy nie tylko motywy drewniane, ale także beton. Winyle są więc także świetnym pomysłem na stworzenie ściany imitującej beton. Nie musisz korzystać z uciążliwych i brudzących tynków dekoracyjnych, panele winylowe to „betonowa ściana” na wyciagnięcie ręki.
Z podłogami winylowymi typu dryback możesz popuścić wodze fantazji
Ze względu na bardzo dobre parametry użytkowe, podłogi winylowe klejone mogą być stosowane w pomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu, np. w biurach, restauracjach, placówkach edukacyjnych i innych budynkach użytku publicznego. Możemy śmiało ozdobić panelami lub płytkami z winylu posadzkę w swoim salonie, przedpokoju czy sypialni. Klejona podłoga winylowa jest także coraz częściej spotykana w łazienkach. Wynika to z jej wodoodporności. Panele typu dryback idealnie nadają się do układania na ogrzewanie podłogowe. Są bardzo cienkie przez co generują bardzo małe straty ciepła. Nie zapominajmy jednak o innych, oryginalnych metodach wykorzystania paneli klejonych. Winylowy sufit, czy ściana to elementy, które będą mocnym akcentem całego pomieszczenia.
Z panelami dryback wyczarujesz wnętrze nietuzinkowe i piękne.