Dekada kantorów internetowych

Pozabankowe kantory internetowe to rynek szacowany na ok 40-45 mld złotych rocznie. To też setki tysięcy osób, które już z nich korzystają. W tym miesiącu przypada rocznica stworzenia pierwszego z nich – Walutomatu, który uruchomiony został w listopadzie 2009 r. Był prekursorem tej branży także na świecie. 

Rynek kantorów internetowych nie jest już na etapie tak gwałtownego rozwoju, jak kilka lat temu, ale, co warto podkreślić, cały czas rośnie.

Szacując wielkość rynku, przeważnie odwołujemy się do pozabankowych kantorów internetowych. Wynika to z faktu, że bankowe podmioty rzadko publikują osobną informację, w związku z czym dla zwiększenia precyzji warto zawęzić tę kategorię. W rezultacie w zeszłym roku branża wymieniła równowartość około 40-45 miliardów złotych. Najważniejsze podmioty w branży w dalszym ciągu zwiększają swoje obroty – szacuje Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Currency One, operatora m.in. Walutomat.pl. – Część rynku, którą dotychczas zajmowały platformy i kantory internetowe, została przejęta przez operatorów kart wielowalutowych oraz serwisy oferujące transfery zagraniczne. Z drugiej strony kantory internetowe coraz częściej dodają nowe usługi do swojej oferty, co w przyszłości powinno przełożyć się na zwiększone obroty – dodaje Maciej Przygórzewski.

Walutomat działa na zasadzie społecznościowej wymiany walut i uważany jest za pierwszą platformę umożliwiającą wymianę walut online na świecie. Jego formuła okazała się sukcesem.

W ciągu 10 lat w Walutomacie wymieniono 60 miliardów złotych. Klienci rozliczają przez nas zagraniczne płatności, spłacają swoje kredyty walutowe, wysyłają pieniądze za granicę. Byliśmy prekursorem w branży i nadal ją kształtujemy, wprowadzając nowe rozwiązania, jak choćby open API, czy Pay by linki – mówi Magdalena Jasnoch, Kierownik Marketingu i PR Walutomatu. 

Na pomysł założenia takiego startup-u wpadł Tomasz Dudziak, który był także współtwórcą Allegro.pl. Walutomat.pl do dziś jest największą platformą wymiany walut i jednym z największych kantorów internetowych w Polsce. Wchodzi w skład spółki Currency One, która posiada także drugi poznański e-kantor – Internetowykantor.pl. Walutomat jest laureatem wielu nagród m.in. Portfel WPROST 2019, czy Kantor Internetowy Roku wg Invest Cuffs.

Z okazji urodzin Walutomat przygotował specjalne urodzinowe konkursy dla nowych oraz obecnych klientów z atrakcyjnymi nagrodami. Postawił tez na niezwykłą reklamę w postaci muralu w centrum Poznania. 

Informacja prasowa