Apartament wakacyjny na własność?

Większość przebadanych Polaków (56%) zaakceptuje podwyżkę cen wynajmu kwater wypoczynkowych, pod warunkiem, że będą mieli do dyspozycji osobne, niezależne wejście i kuchnię. Co więcej – co trzeci z dorosłych Polaków rozważa zakup takiej nieruchomości na własność, nawet do spółki z członkami dalszej rodziny. Tak wynika z ogólnopolskiego badania opinii zleconego przez poznańską firmę deweloperską Nickel Development.

Wyniki badania zleconego przez Nickel Development są dodatkowym potwierdzeniem trendu, który sygnalizowały portale pośredniczące w wynajmie noclegów w pierwszych dniach od luzowania obostrzeń sanitarnych w branży hotelarskiej.

Warto zauważyć, że co czwarty badany (25% ogółu) jest gotowy dopłacić powyżej 10% dotychczasowej ceny. Niezależne wejście, pozwalające mieć pod kontrolą potencjalny kontakt z innymi ludźmi, a także własne miejsce przygotowania posiłków okazują się więc obecnie kluczowymi cechami, na które zwracają uwagę poszukujący kwatery.

Na najwyższe dopłaty zgadzają się przede wszystkim Polacy w wieku 35-49 lat. Co dziesiąta osoba (9,2%) w tym przedziale wiekowym jest gotowa na podwyżkę powyżej 20% od zeszłorocznych cen, a wśród ogółu akceptujących takie koszty ta grupa wiekowa ma największy odsetek.

Dodatkowo, jedna trzecia Polaków (37%) twierdzi, że mógłby sobie pozwolić na zakup nieruchomości wypoczynkowej, a 18% badanych stać na lokal za ponad 300 tys. zł.

Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości podawane publicznie przez portal RynekPierwotny.pl, można rzeczywiście znaleźć nieruchomości w lokalizacjach nadmorskich w cenie do 300 tys. zł (licząc po najniższym metrażu razy cena nominalna podana w ofercie), natomiast będą to z reguły niewielkie lokale, zazwyczaj do samodzielnego wykończenia i niekoniecznie w najbardziej rozwiniętych kurortach. Znacznie lepszy wybór mają nabywcy, którzy chcą przeznaczyć na taki zakup powyżej 300 tys. zł. Wówczas w grę wchodzą najpopularniejsze kurorty, w tym Kołobrzeg, Ustronie Morskie, czy Jurata. Dysponując takim budżetem, można też liczyć na wykończenie pod klucz, pozwalające natychmiast wprowadzić się lub wynająć lokal tuż po odbiorze od dewelopera.

– Zdecydowaliśmy się na sprzedaż wykończonych pod klucz apartamentów wypoczynkowych, aby zapewnić klientom wygodę. Z jednej strony poszukiwanie i późniejszy ekip wykończeniowych na wybrzeżu, samemu będąc na co dzień np. w Poznaniu lub Warszawie, nie jest wcale łatwe ani przyjemne, a przy tym pochłania mnóstwo czasu – zwraca uwagę Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development, poznańskiej firmie deweloperskiej, która oferuje lokale w nadmorskiej inwestycji Apartamenty Koło Brzegu. – Z drugiej strony, prowadzenie indywidualnych prac wykończeniowych w poszczególnych apartamentach może się wydłużać, a to z kolei sprawi, że goście wynajmujący już gotowe lokale nie będą czuli się do końca komfortowo. A tego chcieliśmy uniknąć i zagwarantować naszym inwestorom, że będą mogli już po odbiorze wprowadzać się lub wynajmować i w pełni korzystać z apartamentu – dodaje.

Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, związane z przedłużającą się pandemią i koniecznymi środkami ostrożności, klasyczny nadmorski wypoczynek raczej nie będzie preferowaną formą spędzania urlopu i zamiast plażowania Polacy wybiorą pewnie aktywny wypoczynek i pod tym względem bardzo atrakcyjne mogą okazać się lokalizacje blisko miast, ale położone nieco na uboczu, jak Podczele, gdzie Nickel Development buduje Apartamenty Koło Brzegu. Sąsiedztwo Ekoparku Wschodniego, ścieżki rowerowe, ciągnące się na dziesiątki kilometrów, wybieg dla psów – to wszystko daje realną alternatywę dla siedzenia na plaży. Ale dla tych, którzy nie wyobrażają sobie nadmorskiego pobytu bez plażowania, ten odcinek bałtyckiego wybrzeża zapewnia szeroką plażę, a w samym Podczelu miłośnicy czworonogów znajdą też dedykowaną plażę dla wypoczywających ze swoimi psami.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że zakupem nieruchomości zainteresowana jest już inna grupa wiekowa – to głównie młodzi Polacy, w wieku do 34 lat. W tym gronie nie brakuje chętnych, by kupić apartament wakacyjny zarówno samodzielnie (dla siebie i najbliższej rodziny: współmałżonka lub partnera i dzieci), jak i wspólnie z dalszą rodziną.

– Wspólna inwestycja w apartament nadmorski, z którego mogliby korzystać kolejno członkowie rodziny to nie tylko bezpieczeństwo wypoczynku, ale również lokata kapitału. Przy niskim oprocentowaniu depozytów i braku zaufania do skomplikowanych instrumentów finansowych, nieruchomości są bardzo dobrym wyborem zabezpieczenie oszczędzonych pieniędzy przed potencjalną utratą wartości – podpowiada Edyta Kołodziej. – Poza tym, że w dłuższej perspektywie można zarobić na aprecjacji takiej nieruchomości, czyli sprzedać drożej niż się kupiło, ponadto przez cały czas, kiedy sami właściciele nie korzystają z apartamentu, można go wynajmować. Z naszej strony zapewniamy kontakt z profesjonalnym operatorem najmu, dzięki któremu nie trzeba przejmować się pozyskiwaniem najemców, a jedynie czerpać zyski z posiadanej nieruchomości – podsumowuje Edyta Kołodziej.

Badanie opinii na temat preferencji Polaków dotyczących nieruchomości wypoczynkowych odbyło się w dniach 18 – 20 maja 2020 r. jako część badań omnibusowych Omniwatch. Zostało ono zrealizowane na próbie 1044 Polaków w wieku powyżej 15 lat, reprezentatywnej pod względem wieku i miejsca zamieszkania co do województwa, miasta lub wsi. Operatem losowania do próby był panel konsumencki SWPanel utrzymywany przez agencję badawczą SW Research. Projekt pytań kwestionariuszowych i opracowanie danych z wyników powierzono kancelarii doradczej Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne.

Informacja prasowa