Lampy wiszące w kuchni

Lampy wiszące nad blatem, zlewozmywakiem czy kuchenką, umożliwiają bezpieczne i sprawne przygotowywanie posiłków. W zależności od stylu, w jakim urządzono kuchnię – możemy zastosować lampę smukłą, która nie rzuca się w oczy, kulistą chromowaną, kwadratową zwieszaną na linkach czy tradycyjny żyrandol.

Funkcje oświetlenia w kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym posługujemy się ostrymi narzędziami, a także urządzeniami elektrycznymi czy gazowymi. Dlatego głównym celem oświetlenia w tym pomieszczeniu jest umożliwienie nam bezpiecznego przygotowywania posiłków. Dzięki odpowiednio dobranym lampom wiszącym, oświetlimy blat roboczy, zlewozmywak czy kuchenkę – nie oślepiając przy tym osób, które z nich korzystają. Jednak ich zadaniem jest także rozświetlenie całego wnętrza i stworzenie przyjemnego klimatu.

Smukłe i minimalistyczne

W modernistycznych kuchniach najczęściej wykorzystywane barwy to biel i czerń. Ich kolejną cechą charakterystyczną jest połysk, zarówno białych frontów mebli, jak i czarnych blatów. Dopasują się do nich hokery na chromowanych nogach, z białymi siedziskami. W pomieszczeniach takich powinny znaleźć się elementy wyposażenia i dekoracje, które wykonano z metalu.

Nad blatem zainstalowana może być minimalistyczna lampa Quebeck Black. Jest tak smukła (jej średnica wynosi jedynie 5,5 cm), że z daleka wygląda bardzo delikatnie. Wykonano ją z aluminium, zarówno stelaż, jak i klosz są w czarnym kolorze. Wysokość całej lampy wynosi 120 cm, natomiast wysokość klosza 60 cm. Jej punktowe światło nie tylko ułatwi przygotowywanie i spożywanie posiłków, ale również zaakcentuje detale. Można stosować w niej zarówno halogeny, jak i LEDy.

Chromowane kule

W nowoczesnej kuchni, biel możemy połączyć z innymi ciemnymi kolorami jak grafit czy ciemne odcienie brązu. Jeśli wprowadzimy do niej jasną wyspę z białym blatem, a ściany pomalujemy również na biało, możemy pozwolić sobie na ciemny sufit. Ciekawym pomysłem są widoczne rury, które są charakterystyczne dla stylu industrialnego.

Innym metalowym elementem, który wpasuje się do takiej kuchni jest lampa Light Eye, której klosz, w kształcie kuli, wykonano z chromowanej stali galwanizowanej. Zawieszono ją na awangardowym czarnym, tekstylnym przewodzie o regulowanej długości, która może wynieść do 150 cm. Warto dodać, iż jest to lampa z rozetą.

Prowansalska

Osoby, które nie przepadają za nowoczesnymi kuchniami, postawić mogą na styl prowansalski. Pomieszczenie takie może być urządzone na bogato, w każdym tego słowa znaczeniu. Jednak ważne jest, aby przepychowi towarzyszył jednocześnie gust. Również w tej stylistyce króluje biały kolor, najczęściej w połączeniu z drewnem. Cechą charakterystyczną takich wnętrz są tradycyjne meble ze zdobieniami i dekoracyjnymi uchwytami. Wraz z dodatkami, takimi jak wiklinowe kosze, czajnik czy naczynia, zadbają o subtelny charakter wystroju.

Kolejnym elementem, który wniesie do kuchni prowansalskiej dużo ciepła jest biały żyrandol Provence, który posiada 6 źródeł światła. Jego minimalna wysokość wynosi 60 cm, natomiast maksymalna 155 cm. Metalowy korpus tej lampy uzupełniony został drewnianym zdobieniem, które umieszczone jest w centralnej części oprawy. Jej abażury wykonano z folii PVC, którą pokryto materiałem o dużym splocie. Na ramionach znajdują się także niewielkie dekoracje, które wykonano z przezroczystego kryształu.

Industrialna

Kuchnię można urządzić także w nawiązaniu do stylu industrialnego, szczególnie jeśli posiadamy wysokie pomieszczenie. Znaleźć się w niej powinny betonowe blaty, a także widoczne elementy konstrukcyjne z metalu. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do takiej kuchni drewna, pod postacią frontów mebli i krzeseł, które ocieplą szare elementy.

Do kuchni, w której panuje surowy klimat, wpasuje się lampa LED Qpar w formie kwadratu, z lekko zaokrąglonymi końcami, która podobnie jak pozostałe dostępna jest na tomix.pl. Wykonano ją z aluminium, a następnie pomalowano na biało. To lampa zwieszana na linkach, której wysokość może być regulowana (maksymalnie 208 cm). Regulować możemy również kąt nachylenia reflektorów, w dwóch kierunkach między 0, a 90 stopni. Dzięki temu strumień światła skierujemy w wybranym przez siebie kierunku.

Informacja prasowa