Warszawa: Światowej sławy biuro architektoniczne BIG – Bjarke Ingels Group prezentuje projekt Towarowa 22

Kopenhaga, Nowy Jork, Paryż, Toronto, Waszyngton – to tylko niektóre miasta cieszące się budynkami zaprojektowanymi przez międzynarodową pracownię architektoniczną BIG założoną przez Bjarke Ingelsa.
Wkrótce listę powiększy Warszawa z miejskim projektem Towarowa 22 z 230 tys. mkw. powierzchni użytkowej, który został zaprezentowany po raz pierwszy na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes.


BIG to założona przez Bjarke Ingelsa pracownia, która projektuje i buduje nowatorskie i spektakularne projekty na całym świecie: od Ameryki Północnej, przez Zachodnią Europę, po Azję. Do jej najbardziej znanych projektów zaliczają się m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w Kalifornii i Londynie czy 8 House i park Superkilen w Kopenhadze.
Do tej listy dołącza pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej: miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie. Projekt BIG zakłada przywrócenie tu pieszych ulic historycznej Warszawy, pełnych emocji i energii związanych z funkcjami, które są zorientowane na ludzi: sklepami, kawiarniami oraz parkiem, stanowiącym serce tego miejsca.

Koncepcja urbanistyczna wprowadza tu także funkcję kultury, która będzie przyciągać tu ludzi. Stworzenie odpowiedniej dla tego miejsca masy mieszkań i miejsc pracy stworzy żywą społeczność i sprawi, że to miejsce
będzie tętniło życiem całą dobę i przez cały rok. Żeby sprostać jego historii, architekci chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.

Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość.
Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej
przestrzeni
– mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.
Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach. Koncepcja architektów BIG zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek, dzięki którym projekt połączy się z resztą miasta. Najbardziej imponująca będzie odtworzona ulica Wronia: przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami. Towarowa 22 będzie także adresem dla kultury. Siedzibę ulokuje tu jeden z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce
kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych.

Informacja prasowa