Dynamicznie rosną koszty związane z budową mieszkań

Rosną wszystkie koszty związane z inwestycjami deweloperskimi. Dotyczą one nie tylko wzrostu cen materiałów budowlanych, ale także rosnących kosztów pracy oraz kosztów administracyjnych. Deweloperzy zgodnie twierdzą, że będzie to musiało przełożyć się na ceny mieszkań. W drugim kwartale średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 4-5 %.

Fot. Pixabay

Powodów rosnących kosztów jest kilka. Po pierwsze mamy bardzo dynamiczny wzrost liczby inwestycji. Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 94 tys. 483 mieszkań. Rok 2018 jest pod względem rozpoczętych inwestycji rekordowy. Ta sytuacja powoduje niedobory na rynku materiałów budowlanych. Producenci korzystając z rosnącego popytu podnoszą ceny.

– Obserwujemy ten trend od ponad roku. Nasza inwestycja przy ulicy Stróżyńskiego 11 podzielona jest na trzy etapy realizacji. Budowa każdego kolejnego budynku w stosunku do poprzedniego jest droższa. Ma na to wpływ nie tylko cena materiałów budowlanych, ale także koszty pracy. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Pomimo dużej liczby pracujących imigrantów, nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Są to czynniki, które musimy uwzględniać na etapie planowania inwestycji i znajdują one odzwierciedlenie w końcowych cenach mieszkań – dodaje Taflińska.

Rynek mieszkaniowy w Polsce w ubiegłym roku był bardzo konkurencyjny, czego dowodem jest nieznaczny wzrost cen, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście liczby sprzedanych lokali. Polska zanotowała jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej, na poziomie czterech procent.

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w 2017 roku ceny większości materiałów budowlanych wzrosły o 20-30 proc.

– To sytuacja która będzie wpływała na rynek deweloperski. Mali inwestorzy mogą mieć duże trudności zarówno z pozyskaniem pracowników jak i z zakupem materiałów budowlanych. Docierają do nas sygnały o deweloperach i mniejszych inwestorach, którzy mają ogromne trudności z terminowym ukończeniem inwestycji – mówi Bożena Taflińska – Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. Dlatego sugeruję nabywcom szukać ofert od firm sprawdzonych, o ugruntowanej pozycji na rynku i dużym doświadczeniu. – dodaje.

Rosnące koszty budowy to także sygnał dla inwestorów. Ten rok zapowiada się rekordowo jeśli chodzi o wzrost ceny mieszkań. Dlatego jeśli ktoś rozważa decyzję o zakupie warto podjąć ją szybciej.

Red/Informacja prasowa